w naszej ofercie: 12849 imprez, 4070 terminów!

+48 12 648 99 77
+48 12 647 11 88
+48 12 647 22 66
E-mail:
Hasło:

Sylwester w Gruzji 2023/2024
Wszystko o tej ofercie wie:

SYLWESTER W GRUZJI 2023/2024

Sylwester 2023/2024, Sylwester w Gruzji samolot z Warszawy, samolot z Warszawy, Wycieczka sylwestrowa do Gruzji 2023/2024, Gruzja na Sylwestra na Nowy Rok 2024, Nowy Rok w Gruzji 2024

Wyżywienie: zgodnie z programem imprezy (ZPR)
Ocena oferty:
Kod oferty:
124733515
oferta w pdf
    • Szczegóły oferty
    • Zadaj pytanie
    • Oceń ofertę (Ocen: 0)
    • ZAMÓWIENIE WSTĘPNE
SYLWESTER W GRUZJI 2021/2022
Sylwester w Gruzji 2021/2022, Sylwester w Gruzji samolot z Warszawy, Wycieczka sylwestrowa do Gruzji 2021, Gruzja na Sylwestra na Nowy Rok 2022, Nowy Rok w Gruzji 2022
KUTAISI - BORDŻOMI - GORI - UPLISCYCHE - MCCHETA - TBILISI - BODBE - SIGNAGI - TSINANDALI - ALAWERDI - GREMI - KWARELI - KUTAISI
Dzień 1. Polska – Kutaisi.
Wylot z Polski do Kutaisi. Transfer do hotelu. Nocleg.
Dzień 2. Kutaisi - Bordżomi.
Śniadanie. Przejazd na zwiedzanie barwnej i bogatej w niesamowite formacje skalne Jaskini Prometeusza, położonej zaledwie 20 km od Kutaisi. Kolacja i nocleg. Przejazd do Bordżomi z postojem, by spróbować naturalnej wody mineralnej Bordżomi. Czas wolny na spacer w Parku Bordżomi. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.
Dzień 3. Bordżomi - Gori - Upliscyche - Mccheta - Tbilisi.
Po śniadaniu przejazd w stronę Tbilisi. Po drodze możliwość odwiedzenia Państwowego Muzeum Józefa Stalina w Gori (płatne 10 USD/os., wymagane min. 10 osób). Wizyta w Upliscyche, zwanym "Twierdzą Boga". Skalne miasto zbudowane na wysokim skalistym lewym brzegu rzeki Mtkwari, zawiera partie budowane od II w. p.n.e. do późnego średniowiecza i wyróżnia się unikalnym połączeniem różnych stylów architektonicznych. Dalej przejazd do miejscowości Mccheta, starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji liczącego 3000 lat. Na miejscu można zobaczyć wpisaną na listę UNESCO katedrę Svetitskhoveli (XI w.), gdzie znajdują się szaty Chrystusa. Przyjazd do Tbilisi, stolicy i największego miasta Gruzji. Zakwaterowanie. Dla chętnych kolacja w restauracji z lokalnymi potrawami i winem oraz pokazem folklorystycznym (płatne ok. 30 USD/os.). Nocleg.
Dzień 4. Tbilisi.
Po śniadaniu całodniowe zwiedzanie Tbilisi. Miasto zajmuje powierzchnię 372 km kw. i liczy ok miliona mieszkańców. Powstało w V wieku naszej ery za panowania Vakhtang Gorgasali, gruzińskiego króla Kartli (Iberia). Zwiedzanie m.in.: Sameby - Katedry Świętej Trójcy, znanej jako "Budowla Tysiąclecia" i będącej największą prawosławną katedrą w Gruzji oraz na całym Kaukazie, mierzącej prawie 100 metrów wysokości; Kościoła Matki Boskiej zbudowanego w V wieku, twierdzy Narikala (wjazd na górę kolejką), Park Europy i Most Pokoju, przejazd Al. Rustawelego; spacer po urokliwej starówce i lokalnych bazarach. Powrót do hotelu, czas wolny. Wieczorem kolacja sylwestrowa połączona z zabawą i szaleństwem do białego rana (w cenie tzw. gruziński stół - na osobę: kilka dań do wyboru, napoje bezalkoholowe, woda, ok. 1l wina oraz lampka szampana o północy). Nocleg.
Dzień 5. Tbilisi.
Późne śniadanie, czas wolny na samodzielne odkrywanie uroków miasta. Polecamy skorzystanie z łaźni siarkowych (płatne ok. 8USD/os.). Nocleg.
Dzień 6. Tbilisi - Bodbe - Signagi - Tsinandali - Telawi.
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd do regionu Kachetia - słynącego ze swoich tradycji winiarskich. Pierwszym przystankiem na trasie jest Monastyr Bodbe - kompleks klasztorny św. Nino, dalej wizyta w urokliwym Signagi „mieście zakochanych” oraz zwiedzanie muzeum w Tsinandali. Wczesna kolacja u lokalnego gospodarza z winem i tradycyjnymi przysmakami. Po drodze podziwianie pięknych krajobrazów Kachetii, nazywanej gruzińską Toskanią. Przejazd do hotelu, nocleg.
Dzień 7. Telawi - Alawerdi - Gremi - Kwareli - Tbilisi.
Śniadanie. Dalsze zwiedzanie regionu: katedra Alawerdi z imponującą, wysoką na prawie 55 metrów kopułą; Gremi - dawna stolica królestwa Kachetii; "winne tunele" w Kwareli, w których leżakują niezliczone ilości trunków i gdzie spróbować można najlepszych kachetyjskich win. Powrót do Tbilisi. Kolacja i nocleg.
Dzień 8. Tbilisi - Kutaisi - Polska.
Śniadanie. Przejazd w stronę Kutaisi. Po drodze przystanek pod Monastyrem Dżwari (VI w.). Zwiedzanie Kutaisi: m.in. wpisanej na listę dziedzictwa UNESCO Katedry Bagrata z XI w., wizyta na lokalnym bazarze, na którym będzie można zakupić m.in. tradycyjne gruzińskie przysmaki, przyprawy oraz herbatę. Początki miasta sięgają założonego około 40 wieków temu mitycznego królestwa Kolchidy, łączonego z opowieścią o Złotym Runie i Argonautach. Kolacja pożegnalna. Przejazd na lotnisko w Kutaisi, powrót do Polski.
OBSŁUGA:
w jęz. polskim

Sylwester w Gruzji 2023/2024

Sylwester 2023/2024, Sylwester w Gruzji samolot z Warszawy, samolot z Warszawy, Wycieczka sylwestrowa do Gruzji 2023/2024, Gruzja na Sylwestra na Nowy Rok 2024, Nowy Rok w Gruzji 2024

OPIS OFERTY

KUTAISI - TBILISI - MCCHETA - KACHETIA - KUTAISI

Dzień 1. Polska – Kutaisi - Tbilisi.

Wylot z Polski do Kutaisi. Przejazd do Tbilisi - stolicy i największego miasta w Gruzji. Kolacja w restauracji z lokalnymi potrawami i winem z pokazem folklorystycznym. Nocleg.

Dzień 2. Tbilisi - Mccheta - Tbilisi.

Po śniadaniu zwiedzanie Tbilisi. Miasto zajmuje powierzchnię 372 km kw. i liczy ok miliona mieszkańców. Powstało w V wieku naszej ery za panowania Vakhtang Gorgasali, gruzińskiego króla Kartli (Iberia). Zwiedzanie m.in.: Sameby - Katedry Świętej Trójcy, znanej jako "Budowla Tysiąclecia" i będącej największą prawosławną katedrą w Gruzji oraz na całym Kaukazie, mierzącej prawie 100 metrów wysokości; Kościoła Matki Boskiej zbudowanego w V wieku, twierdzy Narikala (wjazd na górę kolejką), Park Europy i Most Pokoju, przejazd Al. Rustawelego; spacer po urokliwej starówce i lokalnych bazarach. Przejazd do miejscowości Mccheta, starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji liczącego 3000 lat. Na miejscu można zobaczyć wpisaną na listę UNESCO katedrę Svetitskhoveli (XI w.), gdzie znajdują się szaty Chrystusa. Powrót do Tbilisi, po drodze przystanek pod Monastyrem Dżwari (VI w.). Kolacja i nocleg.

Dzień 3. Tbilisi - Kachetia - Tbilisi.

Śniadanie. Czas wolny w Tbilisi lub możliwość skorzystania z całodniowej wycieczki fakultatywnej (wymagane min. 20 osób, za dodatkową opłatą ok. 45 USD/os.) do regionu Kachetia – słynącego ze swoich tradycji winiarskich. W regionie Kachetia wytwarza się ok. 70% całej gruzińskiej produkcji tego szlachetnego trunku. Wycieczka obejmuje: zwiedzanie Bodbe, z kompleksem klasztornym św. Jerzego oraz grobem św. Nino oraz wizytę w urokliwym Signagi „mieście zakochanych” . W trakcie wycieczki lunch z wyśmienitym gruzińskim winem i regionalnymi potrawami. Po drodze podziwianie pięknych krajobrazów Kachetii, nazywanej gruzińską Toskanią (przejazd Tbilisi – Bodbe ok. 3h). Powrót do Tbilisi, czas wolny. Osobom pozostającym w Tbilisi proponujemy skorzystanie z tutejszej atrakcji – łaźni siarkowych (ceny od 3 do ok. 40 lari w zależności od wybranego rodzaju łaźni). Nocleg.

Dzień 4. Tbilisi.

Śniadanie. Czas wolny na samodzielne odkrywanie uroków stolicy Gruzji. Wieczorem kolacja sylwestrowa połączona z zabawą i szaleństwem do białego rana (w cenie tzw. gruziński stół - na osobę: kilka dań do wyboru, napoje bezalkoholowe, woda, ok. 1l wina oraz lampka szampana o północy). Nocleg.

Dzień 5. Tbilisi - Kutaisi

Późne śniadanie. Przejazd w stronę Kutaisi. Czas wolny. Kolacja i nocleg.

Dzień 6. Kutaisi - Polska.

Śniadanie. Przejazd na lotnisko w Kutaisi, powrót do Polski.

Przewodnik

KLIMAT:

Położona na Kaukazie Południowym Gruzja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego z umiarkowanie chłodną zimą i gorącym latem. Wyraźną granicą klimatyczną w Gruzji są Góry Suramskie. Południkowy przebieg tego pasma dzieli kraj na dwie, niemal równe części: zachodnią o klimacie podzwrotnikowym morskim, z wysoką wilgotnością powietrza, oraz wschodnią o klimacie podzwrotnikowym suchym. Średnia temperatura powietrza w lipcu wynosi od 22°C na wybrzeżu do 26°C na wschodzie kraju. W styczniu temperatury wahają się w granicach 5 - 6°C na wybrzeżu, 0 - 3°C na wschodzie oraz -6°C na obszarach górskich Gruzji. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 2000 - 3000 mm na wybrzeżu oraz w górach do 400 - 700 mm na wschodzie kraju. Najwięcej opadów notuje się na stokach gór Mescheckich, w pobliżu Batumi, zaś wyjątkowo suche są południowo-wschodnie krańce Gruzji.

WALUTA:

W Gruzji obowiązującą walutą jest lari.

1 lari = ok. 1,64 PLN (kwiecień 2011). 1 lari (GEL) = 100 tetri. Obecnie coraz powszechniej dostępne są bankomaty w dużych miastach, jednak można z nich korzystać, używając tylko gruzińskich kart. Istnieje możliwość zapłacenia kartą kredytową m.in. w hotelach znanych na całym świecie sieci i supermarketach.

PRZYKŁADOWE CENY:

Mała butelka wody: 0,5 lari, duży lokalny chleb: od 1 lari, tani obiad: od 4 lari do ok 10 lari, lody: od 0,5 lari, baton czekoladowy: od 0,5 lari.

RÓŻNICE CZASOWE:

Po przyjeździe do Gruzji należy przesunąć wskazówki o 2 godziny do przodu względem czasu polskiego.

CZAS LOTU.

Polska - Gruzja - ok. 3h 30 min.

TRANSPORT:

Najszybszym i chyba najprostszym sposobem dotarcia do Gruzji jest podróż samolotem. Największym międzynarodowym lotniskiem w Gruzji jest lotnisko w Tbilisi, na które latają między innymi następujący przewoźnicy: LOT, Air Baltic, Austrian Airlines, British Airways, Lufthansa, Turkish Airlines. Nie ma większych ograniczeń w podróżowaniu po kraju, w niektórych regionach sytuacja bezpieczeństwa jest jednak niezadowalająca. Szczególną ostrożność należy zachować na terenach przylegających do stref konfliktu. Sieć połączeń kolejowych między miastami w Gruzji jest słabo rozwinięta. Niedogodność tę rekompensują liczni przewoźnicy prywatni oferujący tanie połączenia mikrobusami, zarówno lokalne, jak i międzymiastowe. Podróżujący autem powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy. Należy liczyć się z niedoborami w zaopatrzeniu w paliwa wysokooktanowe i bezołowiowe, zwłaszcza na prowincji. Ze względu na zły stan nawierzchni i słabe oznakowanie poruszanie się po drogach publicznych może stanowić znaczne zagrożenie. Należy unikać jazdy samochodem o zmierzchu i w nocy.

ELEKTRYCZNOŚĆ:

Wtyczki elektryczne i napięcie są takie jak w Polsce - 220V / 50 Hz.

WIZY:

Informacje na temat wizy znajdują się przy programie.

CIEKAWOSTKI:

Gruzini mają wiele wspólnego z innymi narodowościami śródziemnomorskimi. Cenią sobie lojalność wobec przyjaciół i rodziny oraz wykazują nieprzeciętną hojność wobec gości, nawet jeśli gospodarzy tak naprawdę na tę gościnność nie stać. Nawet jeśli próg gruzińskiego domu przekracza wróg, musi być traktowany dobrze i nie można wyrządzić mu krzywdy. Osoby spędzające wczasy w Gruzji i poruszający się po mniej uczęszczanych szlakach mogą często liczyć za zaproszenie do domu przez przygodnie spotkanych ludzi. Zapraszają oni na ucztę oraz na nocleg. Ważną częścią gruzińskiej kultury i życia społecznego jest supra - rodzaj przyjęcia, podczas którego tamada (mistrz ceremonii), wznosi kolejne toasty, przy których czasem uczestnicy przyjęcia śpiewają. Nikt nie może dotknąć kubka z winem, dopóki toast się nie zakończy.

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE

Ambasada Gruzji

ul. Berneńska 6, 03-976 Warszawa

Telefon: (0048 22) 616 62 21, 616 62 22, 616 62 25

Faks: (22) 616 62 26

E-mail: warsaw.emb@mfa.gov.ge

Internet: www.poland.mfa.gov.ge

PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE RP

Ambasada RP w Tbilisi

ul. Zubałaszwili 19

0108 Tbilisi

Telefon: (0-099532) 92-03-98

Faks: (0-099532) 92-03-97

E-mail: ambpolgruzja@access.sanet.ge

http://www.tbilisi.polemb.net/

Terminy i ceny

Warszawa Wolne miejsca

Prześlij do nas Zapytanie lub zadzwoń +48 12 648 99 77, 647 11 88, 647 22 66
a przedstawimy Ci aktualnę ofertę cenową i dostępne wolne terminy.

Ceny mogą ulegać zmianom w zależności od kosztów biletów lotniczych. Zapytaj o aktualną cenę !

Zniżki i dopłaty

Dopłata do podróżującego samotnie : Dopłata 493 PLN
Dopłata do pokoju jednoosobowego : Dopłata 580 PLN
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (obowiązkowe) : Dopłata 13 PLN
Turystyczny Fundusz Pomocowy (obowiązkowe) : Dopłata 13 PLN
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji : Dopłata 2,9% od sumy
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, choroby przewlekłe : Dopłata 5,8% od sumy
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, choroby przewlekłe + Covid : Dopłata 7,54% od sumy
Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji + Covid : Dopłata 4,64% od sumy

Zakwaterowanie

Hotel star star star

zakwaterowanie w hotelach odpowiadających standardowi co najmniej 3 ***
Brak udogodnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

zakwaterowanie w hotelach odpowiadających standardowi co najmniej 3 ***

Wyżywienie

zgodnie z programem imprezy (ZPR)

wyżywienie: zgodnie z programem

Transport

Cena nie zawiera

- zakwaterowanie w pokoju pojedynczym, albo do tańsza opcja podróżujący samotnie (uczestnik może być dokwaterowany do innej osoby tej samej płci) - w przypadku realizacji dokwaterowania w ramach opcji "podróżujący samotnie", dopłata zostanie anulowana
- obowiązkowa opłata za wstępy do zwiedzanych obiektów, obsługę lokalnych przewodników, serwis miejscowego agenta, kolację sylwestrową, zwyczajowe napiwki i inne opłaty lokalne w wysokości ok. 130 USD na osobę jako pakiet płatny lokalnemu kontrahentowi (pilotowi) na miejscu wycieczki (opłata przyjmowana tylko w dolarach wydanych po 2003 roku),
- inne wydatki osobiste
- miejsca obok siebie w samolocie za dodatkową opłatą (o cenę i dostępność zapytaj sprzedawcę).
Chyba, że pozostałe postanowienia umowy stanowią inaczej

DODATKOWO PŁATNE:

  • zakwaterowanie w pokoju pojedynczym, albo do tańsza opcja podróżujący samotnie (uczestnik może być dokwaterowany do innej osoby tej samej płci) - w przypadku realizacji dokwaterowania w ramach opcji "podróżujący samotnie", dopłata zostanie anulowana
  • obowiązkowa opłata za wstępy do zwiedzanych obiektów, obsługę lokalnych przewodników, serwis miejscowego agenta, kolację sylwestrową, zwyczajowe napiwki i inne opłaty lokalne w wysokości ok. 180 USD na osobę jako pakiet płatny lokalnemu kontrahentowi (pilotowi) na miejscu wycieczki (opłata przyjmowana tylko w dolarach wydanych po 2003 roku),
  • bagaż rejestrowany 20kg - 1100 zł/os.
  • inne wydatki osobiste
  • miejsca obok siebie w samolocie za dodatkową opłatą (o cenę i dostępność zapytaj sprzedawcę).

Chyba, że pozostałe postanowienia umowy stanowią inaczej

Cena zawiera

- bezpośredni przelot Polska - Kutaisi – Polska
- opłaty lotniskowe
- ubezpieczenie KL, NNW
- zakwaterowanie w hotelach odpowiadających standardowi co najmniej 3 ***
- wyżywienie: zgodnie z programem
- transport klimatyzowanym busem lub autokarem
- zwiedzanie wg programu
- serwis wykwalifikowanego polskiego pilota
- bagaż podręczny 40x30x20cm i 1xbagaż rejestrowany 20kg/os.

  • bezpośredni przelot Polska - Kutaisi – Polska
  • opłaty lotniskowe
  • ubezpieczenie KL, NNW
  • zakwaterowanie w hotelach odpowiadających standardowi co najmniej 3 ***
  • wyżywienie: zgodnie z programem
  • transport klimatyzowanym busem lub autokarem
  • zwiedzanie wg programu
  • serwis wykwalifikowanego polskiego pilota
  • bagaż podręczny 40x30x20cm i drugi bagaż podręczny do 10kg o wym. max. 55x40x23cm

PRZEWODNIK

WIZY:
 
Obywatele RP, tak jak wszyscy obywatele krajów Unii Europejskiej, korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez 90 dni w okresie 180 dni. Dokumentami uprawniającymi do bezwizowego wjazdu, pobytu oraz wyjazdu jest paszport lub dowód osobisty.
KLIMAT:
 
Położona na Kaukazie Południowym Gruzja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego z umiarkowanie chłodną zimą i gorącym latem. Wyraźną granicą klimatyczną w Gruzji są Góry Suramskie. Południkowy przebieg tego pasma dzieli kraj na dwie, niemal równe części: zachodnią o klimacie podzwrotnikowym morskim, z wysoką wilgotnością powietrza, oraz wschodnią o klimacie podzwrotnikowym suchym. Średnia temperatura powietrza w lipcu wynosi od 22°C na wybrzeżu do 26°C na wschodzie kraju. W styczniu temperatury wahają się w granicach 5 - 6°C na wybrzeżu, 0 - 3°C na wschodzie oraz -6°C na obszarach górskich Gruzji. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 2000 - 3000 mm na wybrzeżu oraz w górach do 400 - 700 mm na wschodzie kraju. Najwięcej opadów notuje się na stokach gór Mescheckich, w pobliżu Batumi, zaś wyjątkowo suche są południowo-wschodnie krańce Gruzji.
 
WALUTA:
 
W Gruzji obowiązującą walutą jest lari.
1 lari = ok. 1,64 PLN (kwiecień 2011). 1 lari (GEL) = 100 tetri. Obecnie coraz powszechniej dostępne są bankomaty w dużych miastach, jednak można z nich korzystać, używając tylko gruzińskich kart. Istnieje możliwość zapłacenia kartą kredytową m.in. w hotelach znanych na całym świecie sieci i supermarketach.
 
PRZYKŁADOWE CENY:
 
Mała butelka wody: 0,5 lari, duży lokalny chleb: od 1 lari, tani obiad: od 4 lari do ok 10 lari, lody: od 0,5 lari, baton czekoladowy: od 0,5 lari.
 
RÓŻNICE CZASOWE:
 
Po przyjeździe do Gruzji należy przesunąć wskazówki o 2 godziny do przodu względem czasu polskiego.
 
CZAS LOTU:
 
Polska - Gruzja - ok. 3h 30 min.
 
TRANSPORT:
 
Najszybszym i chyba najprostszym sposobem dotarcia do Gruzji jest podróż samolotem. Największym międzynarodowym lotniskiem w Gruzji jest lotnisko w Tbilisi, na które latają między innymi następujący przewoźnicy: LOT, Air Baltic, Austrian Airlines, British Airways, Lufthansa, Turkish Airlines. Nie ma większych ograniczeń w podróżowaniu po kraju, w niektórych regionach sytuacja bezpieczeństwa jest jednak niezadowalająca. Szczególną ostrożność należy zachować na terenach przylegających do stref konfliktu. Sieć połączeń kolejowych między miastami w Gruzji jest słabo rozwinięta. Niedogodność tę rekompensują liczni przewoźnicy prywatni oferujący tanie połączenia mikrobusami, zarówno lokalne, jak i międzymiastowe. Podróżujący autem powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy. Należy liczyć się z niedoborami w zaopatrzeniu w paliwa wysokooktanowe i bezołowiowe, zwłaszcza na prowincji. Ze względu na zły stan nawierzchni i słabe oznakowanie poruszanie się po drogach publicznych może stanowić znaczne zagrożenie. Należy unikać jazdy samochodem o zmierzchu i w nocy.
 
ELEKTRYCZNOŚĆ:
 
Wtyczki elektryczne i napięcie są takie jak w Polsce - 220V / 50 Hz.
 
 
CIEKAWOSTKI:
 
Gruzini mają wiele wspólnego z innymi narodowościami śródziemnomorskimi. Cenią sobie lojalność wobec przyjaciół i rodziny oraz wykazują nieprzeciętną hojność wobec gości, nawet jeśli gospodarzy tak naprawdę na tę gościnność nie stać. Nawet jeśli próg gruzińskiego domu przekracza wróg, musi być traktowany dobrze i nie można wyrządzić mu krzywdy. Osoby spędzające wczasy w Gruzji i poruszający się po mniej uczęszczanych szlakach mogą często liczyć za zaproszenie do domu przez przygodnie spotkanych ludzi. Zapraszają oni na ucztę oraz na nocleg. Ważną częścią gruzińskiej kultury i życia społecznego jest supra - rodzaj przyjęcia, podczas którego tamada (mistrz ceremonii), wznosi kolejne toasty, przy których czasem uczestnicy przyjęcia śpiewają. Nikt nie może dotknąć kubka z winem, dopóki toast się nie zakończy.
 
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE
 
Ambasada Gruzji
ul. Berneńska 6, 03-976 Warszawa
Telefon: (0048 22) 616 62 21, 616 62 22, 616 62 25
Faks: (22) 616 62 26
E-mail: warsaw.emb@mfa.gov.ge
Internet: www.poland.mfa.gov.ge
 
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE RP
Ambasada RP w Tbilisi
ul. Zubałaszwili 19
0108 Tbilisi
Telefon: (0-099532) 92-03-98
Faks: (0-099532) 92-03-97
E-mail: ambpolgruzja@access.sanet.ge
http://www.tbilisi.polemb.net/

WIZY: 
Obywatele RP, tak jak wszyscy obywatele krajów Unii Europejskiej, korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez 90 dni w okresie 180 dni. Dokumentami uprawniającymi do bezwizowego wjazdu, pobytu oraz wyjazdu jest paszport lub dowód osobisty.


KLIMAT: 
Położona na Kaukazie Południowym Gruzja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego z umiarkowanie chłodną zimą i gorącym latem. Wyraźną granicą klimatyczną w Gruzji są Góry Suramskie. Południkowy przebieg tego pasma dzieli kraj na dwie, niemal równe części: zachodnią o klimacie podzwrotnikowym morskim, z wysoką wilgotnością powietrza, oraz wschodnią o klimacie podzwrotnikowym suchym. Średnia temperatura powietrza w lipcu wynosi od 22°C na wybrzeżu do 26°C na wschodzie kraju. W styczniu temperatury wahają się w granicach 5 - 6°C na wybrzeżu, 0 - 3°C na wschodzie oraz -6°C na obszarach górskich Gruzji. Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od 2000 - 3000 mm na wybrzeżu oraz w górach do 400 - 700 mm na wschodzie kraju. Najwięcej opadów notuje się na stokach gór Mescheckich, w pobliżu Batumi, zaś wyjątkowo suche są południowo-wschodnie krańce Gruzji.
 
WALUTA: 
W Gruzji obowiązującą walutą jest lari.1 lari = ok. 1,64 PLN (kwiecień 2011). 1 lari (GEL) = 100 tetri. Obecnie coraz powszechniej dostępne są bankomaty w dużych miastach, jednak można z nich korzystać, używając tylko gruzińskich kart. Istnieje możliwość zapłacenia kartą kredytową m.in. w hotelach znanych na całym świecie sieci i supermarketach.
 
PRZYKŁADOWE CENY: 
Mała butelka wody: 0,5 lari, duży lokalny chleb: od 1 lari, tani obiad: od 4 lari do ok 10 lari, lody: od 0,5 lari, baton czekoladowy: od 0,5 lari.
 
RÓŻNICE CZASOWE: 
Po przyjeździe do Gruzji należy przesunąć wskazówki o 2 godziny do przodu względem czasu polskiego.
 
CZAS LOTU: 
Polska - Gruzja - ok. 3h 30 min.
 
TRANSPORT: 
Najszybszym i chyba najprostszym sposobem dotarcia do Gruzji jest podróż samolotem. Największym międzynarodowym lotniskiem w Gruzji jest lotnisko w Tbilisi, na które latają między innymi następujący przewoźnicy: LOT, Air Baltic, Austrian Airlines, British Airways, Lufthansa, Turkish Airlines. Nie ma większych ograniczeń w podróżowaniu po kraju, w niektórych regionach sytuacja bezpieczeństwa jest jednak niezadowalająca. Szczególną ostrożność należy zachować na terenach przylegających do stref konfliktu. Sieć połączeń kolejowych między miastami w Gruzji jest słabo rozwinięta. Niedogodność tę rekompensują liczni przewoźnicy prywatni oferujący tanie połączenia mikrobusami, zarówno lokalne, jak i międzymiastowe. Podróżujący autem powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy. Należy liczyć się z niedoborami w zaopatrzeniu w paliwa wysokooktanowe i bezołowiowe, zwłaszcza na prowincji. Ze względu na zły stan nawierzchni i słabe oznakowanie poruszanie się po drogach publicznych może stanowić znaczne zagrożenie. Należy unikać jazdy samochodem o zmierzchu i w nocy.
 
ELEKTRYCZNOŚĆ: 
Wtyczki elektryczne i napięcie są takie jak w Polsce - 220V / 50 Hz.
  
CIEKAWOSTKI: 
Gruzini mają wiele wspólnego z innymi narodowościami śródziemnomorskimi. Cenią sobie lojalność wobec przyjaciół i rodziny oraz wykazują nieprzeciętną hojność wobec gości, nawet jeśli gospodarzy tak naprawdę na tę gościnność nie stać. Nawet jeśli próg gruzińskiego domu przekracza wróg, musi być traktowany dobrze i nie można wyrządzić mu krzywdy. Osoby spędzające wczasy w Gruzji i poruszający się po mniej uczęszczanych szlakach mogą często liczyć za zaproszenie do domu przez przygodnie spotkanych ludzi. Zapraszają oni na ucztę oraz na nocleg. Ważną częścią gruzińskiej kultury i życia społecznego jest supra - rodzaj przyjęcia, podczas którego tamada (mistrz ceremonii), wznosi kolejne toasty, przy których czasem uczestnicy przyjęcia śpiewają. Nikt nie może dotknąć kubka z winem, dopóki toast się nie zakończy.
 
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE 
Ambasada Gruzji
ul. Berneńska 6, 03-976 Warszawa
Telefon: (0048 22) 616 62 21, 616 62 22, 616 62 25
Faks: (22) 616 62 26
E-mail: warsaw.emb@mfa.gov.ge
Internet: www.poland.mfa.gov.ge
 
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE RP
Ambasada RP w Tbilisi
ul. Zubałaszwili 19
0108 Tbilisi
Telefon: (0-099532) 92-03-98
Faks: (0-099532) 92-03-97
E-mail: ambpolgruzja@access.sanet.ge
http://www.tbilisi.polemb.net/

comments powered by Disqus
Popularne
Nasze marki:
  • Wczasy Zimowe

  • Wczasy Letnie

  • Obozowicz.pl

  • Wycieczki Egzotyczne

  • Nowa Huta Travel

  • Bilety Promowe

  • Wycieczki po Ojcowie

  • Jurajska Przygoda

Biuro Podróży Ecotravel

ul. Bulwarowa 35d/42, 31-751 Kraków (Nowa Huta)

+48 12 6489977, +48 12 6472266
+48 12 6471188, +48 12 6813692
fax.: +48 12 391 72 03
bok@ecotravel.pl

godz. otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 09:00-17:00
Sobota - Niedziela: nieczynne

Zapisz się do Newsletter Ecotravel

Opublikowane na stronach internetowych www.ecotravel.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.